Virsotnes padomi

Veikals Virsotne

Dodoties pārgājienā, mēs vienmēr esam izvēles priekšā: ko man ņemt līdzi? Paņemsi par maz — nosalsi, salīsi; paņemsi par daudz — pašam nāksies stiept. Kā izvēlēties, kas būs nepieciešams, kam jāpievērš īpaša vērība, kas nav tik nozīmīgs? Šajā sadaļā centīšos viest skaidrību, kā skatīties uz līdzi ņemamo ekipējumu un kā to izvēlēties.

Trīs galvenās pozīcijas, kurām pirmām kārtām pievēršam uzmanību:

Ne mazāk nozīmīgs ir apģērbs, pārtika un "sīkumi", bet šajās pozīcijās ir iespējamas daudz plašākas kombinācijas individuālo vajadzību sasniegšanai.


Apavi

Zābaki

Uz priekšu tevi nes kājas. Par kājām nerūpēsies? Uz priekšu netiksi! Apavi ir pirmā un svarīgākā pozīcija nepieciešamā ekipējuma sarakstā. Apavi nodrošinās tavām kājām ilgstošu komfortu, kas jo īpaši nozīmīgs tik garā pārgājienā kā Kolka-Dubulti.

Apavi nepieciešami viegli, tādi, kas pēdai nodrošina labu atbalstu un amortizāciju arī pēc daudziem desmitiem veiktu kilometru.

Sporta kurpes, zemie zābaciņi vai lielie zābaki?

Šajā gājienā nav paredzēts "kāpt kalnos" vai brist pāri ūdeņiem ar apaviem kājās. Līdz ar to lielie zābaki šinī gadījumā ir lieki!

Skriešanas kurpes sver līdz 700g par pāri, zemie zābaciņi — 800-900g par pāri, lielie zābaki — sākot no 1400g par pāri.

Izvēle paliek starp zemajiem zābakiem un sporta apaviem.

Apavu ūdens izturība

Zābaki ar Goretex

Laika apstākļus nav iespējams paredzēt. Ejot ar vasaras sporta kurpēm ir garantēts, ka kājas lietus laikā paliks slapjas. Ja slapjas kājas rada uztraukumu, tad labāk izvēlēties zemos zābaciņus, kas lielākoties ir ar ūdensizturīgu membrānu. Uzreiz gan jābrīdina — apavi, kuri ir ūdens izturīgi, neelpos tikpat labi kā vasaras sporta apavi, tādēļ kājas tajos svīdīs vairāk.

Zeķes

Zeķes

Zeķes ir neatņemama apavu sastāvdaļa. Pārgājienā līdzi ir jāņem trīs līdz četri pāri atšķirīgu modeļu zeķu atbilstoši izvēlētajam apavu modelim. Tās pie iespējas ir jāmaina pret sausām un nesasvīdušām, lai novērstu pēdu izsušanu, kas ir priekšnosacījums, lai veidotos tulznas.

Nekādā gadījumā nedrīkst lietot parastās kokvilnas zeķes! Kokvilna nežūst! Izvēlamies apaviem atbilstošas sporta zeķes.

Apavu izmērs

Pie ilgstošas slodzes kāja piepampst, apavi, kuri būs par mazu, sāks spiest un iešanu padarīs neciešamu. Apavos, kuri būs par lielu, kāja "staigās", kas ir priekšnosacījums tulznu radīšanai.

Par atbilstošu apavu izmēru vēlams konsultēties ar speciālistu un tos izmēģināt veikalā. Apavus vēlams laikot dienas otrajā pusē, kad kāja jau ir mazliet nogurusi pēc dienas, vai arī pēc rīta treniņa.

Lai kādus apavus tu izvēlēsies, svarīgi tos ir ienēsāt, ja tev vēl nav atbilstošu apavu, tad to iegādi neatliec uz pēdējo brīdi!

Otrās kājas — trekinga nūjas

Trekinga nūjas

Trekinga nūjas ir nenovērtējams palīgs pārgājienā.

"Es jau neesmu tik vecs, lai ietu ar nūjām!" — pēc noietiem 50km tu būsi tik vecs, ka nožēlosi "jaunību", kurā nūjas atstāji mājās!

Nūjas tev palīdzēs uzturēt tempu. Kad būsi noguris, nūjas palīdzēs atslogot kājas un vieglāk tikt pāri mazajām upītēm.


Mugursoma

Soma

Mugursoma ir otrā svarīgākā lieta aiz apaviem, galu galā, kā gan vēl tu sev līdzi nesīsi visu nepieciešamo ūdeni, ēdamo un guļamo? Ja mugursoma nebūs ērta, tad to tu sajutīsi jau pēc pirmajiem 10 kilometriem, un tad atlikušie 126km tev jau būs mocības.

Tilpums

Cik liela mugursoma nepieciešama? Tas ir ļoti atkarīgs no pārējām mantām, ko ņemsi sev līdzi, cik liels ir tavs guļammaiss, vai nakšņosi teltī, guļamtīklā vai zem tenta.

Ja esi jau ar lielāku pārgājienu pieredzi, tad šim pasākumam eksistenciālo minimumu droši varēsi salikt 20L mugursomā. Ne tik specifiski nokomplektētu ekipējumu varēsi salikt 30L mugursomā. Ja šis ir tavs pirmais pārgājiens, arī ekipējumu vēl neesi paspējis iegūt savā īpašumā un iztiksi ar to, kas ir, tad soma ar tilpumu līdz 40L būs tev atbilstošā.

Soma

Ja tu visu savu līdzi ņemamo nevari ielikt 40L mugursomā, tad man tev ir jautājums – kāpēc tu līdzi gribi ņemt dārza rūķi, sudraba galda piederumu komplektu 12 personām un māla svečturi? 40L mugursomā var ielikt iekšā visu nepieciešamo un vēl paliks brīva vieta lietām, kas nav obligātas, bet komfortam var jau paņemt. "Es iešu ar savu 70L mugursomu, bet es to nepiekraušu pilnu" – skan jau labi, bet dzīvē tā nenotiek! Ja ir brīva vieta, tad tā tiek aizpildīta, ja neaizpildīsi pats, tad kāds palūgs, "Skatos, ka tev somā vēl ir brīva vieta, varu ielikt savu jaku pie tevis? Man galīgi piebāzta soma!"

Soma

Forma

Laba soma ir anatomiski pielāgota tavam augumam. 180cm vīrietim ir maza cerība, ka perfekti derēs tā pati soma, kas labi der 180cm garai dāmai – pastāv nelielas fizioloģiskas atšķirības. Tātad – vīriešiem labāk izvēlēties vīriešiem pielāgotas somas, sievietēm – sieviešu somas.

Izmērs

Ar somas izmēru domāts nevis tilpums, ko jau izrunājām, bet tieši somas muguras daļas garums. Jā, somu mēs nesam uz muguras, bet somas svaru mēs varam balstīt uz gurniem, vai uz pleciem.

Kas tev ir spēcīgāks, pleci vai kājas? Protams, kājas! Tik garā pārgājienā tas būs īpaši jūtams, ja nesīsi visu svaru tikai uz pleciem. Lai somas svaru varētu sadalīt starp pleciem un gurniem, nozīmīgs ir somas muguras garums, tas atkarībā no modeļa ražotāja un izmēra var variēt no 41cm līdz 58cm.

Ar mugursomu plecos nostājies pie spoguļa, pagriez sānu spogulim un apskaties, vai soma tev ir uzsēdināta uz gurnu kaula, vai lences pilnībā pieguļ pleciem un mugurai. Ja somas gurnu lence tev ir uz nabas vai uz vidukļa (šaurākās vietas), tad droši var teikt, ka soma nav tev atbilstoša, tāpat, ja soma tev ir uzsēdināta uz dupša, arī tad somas izmērs vai regulācija nav abilstoša tavam augumam.

Mugursomu ražotājkompānijas, kas ir vērā ņemamas, somas ražo ar regulējamu muguru, vai, ja nav regulējama mugura, tad atbilstošo somas modeli ražo 3-4 izmēros, lai to varētu pielāgot dažādiem augumiem.

Soma

Ja somas pielāgošana šķiet raķešu zinātne, vari to uzticēt speciālistam. Ja vēlies iegādāties jaunu mugursomu, rēķinies, ka pie mums veikalā izvēlēties atbilstošo un pielāgot Osprey mugursomu aizņem vismaz 30min. Neatliec to uz pēdējo brīdi!

Svars

Laba soma būs ērta un reizē arī viegla. Laba soma šim pasākumam būs svarā no 700g līdz 1,3kg. Ja soma ir smagāka, tad droši, ka tai ir kādi lieki elementi, vai arī tā ir par lielu.

Papildus funkcijas

Vieta ūdens pudelei, vieta dzeršanas sistēmai, lietus pārvalks, iespēja piestiprināt fotoaparātu... Katra papildus funkcija ir papildus grami svarā, mugursomām ir dažādi modeļi, tev ir jāatrod tieši tavām vajadzībām atbilstošais.

Ja nav skaidrība, vai soma tev der vai nē, vai vēlies apskatīt, kāda ir vajadzībām atbilstošākā, droši nāc pie mums uz veikalu!


Par pārējo ekipējumu informācija sekos!

Jānis Urtāns
Veikals Virsotne

Tūrismam un ekspedīcijām specializēts veikals ar vairāk nekā 10 gadus ilgu pieredzi ekspedīciju sagatavošanā, organizēšanā un vadīšanā visos pasaules kontinentos!

www.virsotne.lv