Virsotnes padomi

Dodoties jebkāda veida pārgājienā, līdzi nestais ekipējums ir tas, kas palīdzēs sasniegt izvirzīto mērķi, vai nu tā būtu Everesta virsotne, vai laiska svētdiena Ķemeru purva viducī, zvilnot hamokā.

Ir trīs galvenās pozīcijas, kurām Virsotnes eksperti ieteiktu pievērst uzmanību – apavi, mugursoma un gulēšanas sistēma.


Apavi Permalink

Apavi ir pirmā un svarīgākā pozīcija pārgājiena ekipējuma sarakstā. Kvalitatīvi un piemēroti apavi nodrošinās tavām kājām ilgstošu komfortu jebkuros laikapstākļos.

Kolka-Dubulti 136 kilometru pārgājienam par visatbilstošākajiem uzskatām taku skriešanas apavus vai zemos trekinga zābakus.

Taku skriešanas apavi Taku skriešanas apavi

Zemie trekinga zābaki Zemie trekinga zābaki

Taku skriešanas apavi būs vieglāki un labāk „elpojoši“, taču tiem ir ievērojamāki mazāka mitrumizturība nekā trekinga zābakiem. Būtiski ir atcerēties, ka, ejot pa pludmali, skriešanas apavos smiltis iekļūs daudz vienkāršāk nekā zābakos, un smiltis ir labs priekšnosacījums tulznām.

Zemajos trekinga zābakos smiltīm iekļūt iekšā būs grūtāk, kā arī vēsā un slapjā laikā tajos būs patīkamāk, bet jāatceras, ka tie ir smagāki, un pie karstiem laika apstākļiem diskomfortu var radīt kāju svīšana.

Zeķes. Apavi bez atbilstošas zeķes nespēs nodrošināt vajadzīgo komfortu un sviedru izvadi. Par apaviem atbilstošo zeķu izvēli visu Tev izstāstīsim, kad atnāksi ciemos!

Trekinga nūjas

Trekinga nūjas ir nenovērtējams palīgs pārgājienā. Nenovērtē šo palīglīdzekli par zemu! Nūjas tev palīdzēs uzturēt iešanas ritmu, kā arī, kad būsi noguris, tās palīdzēs atslogot kājas un vieglāk tikt pāri mazajām upītēm u.c. šķēršļiem.

Ir pieejami dažādi nūju varianti plašā cenu diapazonā. Atceries, ka ne vienmēr dārgākais būs atbilstošākais. Svarīgas ir detaļas!


Mugursoma Permalink

Pārdomāta mugursoma, kura ir individuāli piemērota tās nesējam, ir viens no priekšnosacījumiem, lai ar baudu un nenodarot sev kaitējumu veiktu garas distances kājām.

Kolka–Dubulti pārgājienam iesakām izmantot 20–40 litru mugursomas. Protams, var izmantot arī lielāka tilpuma somas, bet der atcerēties, ka nereti gadās tā, ka mugursomā tiek likts iekšā tieši tik daudz mantu, cik tajā var ielikt. Izmantojot liela tilpuma somu, pastāv risks pārkraut to ar dažnedažādām liekām lietām. Nepamatoti smaga pārgājiena soma samazinās iešanas tempu, kā arī jau pirmajās pārgājiena stundās liks par sevi manīt.

Optimālie varianti Virsotnes mugursomu klāstā: 33 litru Talon vai 38 litru Exos.

Mugursoma


Gulēšanas sistēma Permalink

Kolka–Dubulti pārgājienā lielākā daļa dalībnieku mēģinās nakšņot divas naktis. Pārdomāti izvēlēta gulēšanas sistēma ļaus atgūt spēkus un atjaunoties, lai ceļoties ar jaunu sparu varētu turpināt ceļu.

Guļammaiss un paklājiņš

Gulēšanas sistēmai, mūsuprāt, būtu jāsastāv no trīs atsevišķām lietām:

Telts, tents vai guļamtīkls

Telts nodrošinās vislielāko privātumu un gulēšanas komfortu, tomēr būs arī smagākais no variantiem – tipiski 2–4kg.

Tents pasargās no vēja un lietus, bet sajūtu ziņā tu gulēsi gandrīz kā zem klajas debess. Izvēloties šo variantu, komforts tiek iemainīts pret zemāku svaru. Tenta svars svārstās no 300g līdz 1kg.

Guļamtīkls (hamoks) sniedz labu gulēšanas komfortu, un ir salīdzinoši viegls (400–600g), bet, lai to izmantotu, nepieciešams atrast piemērotu vietu (koki un aizvējš), kā arī tas nesniegs patvērumu no lietus.

Guļammaiss

Lai arī vidējā mēneša temperatūra maijā Latvijā ir ap +10°C, droši var teikt, ka pēc garas pārgājiena dienas organisms būs noguris, līdz ar to tas nespēs tik labi sildīt un radīsies sajūta, ka ārā ir relatīvi aukstāks. Izvēlētā guļammaisa komforta temperatūrai Kolka–Dubulti pārgājienam ieteicams būt robežās no +10°C līdz 0°C.

Optimālie guļammaisu varianti Virsotnes piedāvājumā: Marmot Nano Wave 45 vai Marmot Never Winter.

Paklājiņš

Lai cik laba būtu telts un guļammaiss silts, bez pienācīga paklājiņa sals tik un tā. Ir trīs veidu paklājiņi:

Putu paklājiņi ir paši vieglākie, svarīgi izvēlēties slēgto putu paklājus, jo tie ir uz pusi siltāki nekā tāda paša izmēra un biezuma atvērto putu paklāji.

Piepūšamie paklāji ir paši mazākie pēc tilpuma, bet salīdzinoši ar zemāku komforta līmeni.

Pašpiepūšamie paklājiņi ir ērtākie, izmēra ziņā tikai nedaudz lielāki par piepūšamo, bet tie ir smagākie no visiem trim.


Bez apskatītajām trīs nozīmīgākajām ekipējuma sadaļām ir vēl daudzas citas lietas, kurām būtu vērts pievērst uzmanību: pieres lukturis, ūdens pudele vai dzeršanas sistēma, vējjaka, uzturs slodzē u.c.

Pieres lukturis

Droši nāc ciemos pie mums uz veikalu Virsotne Tērbatas ielā 65 vai Cēsu ielā 41! Sniegsim atbildes uz Tev interesējošiem jautājumiem un palīdzēsim atrast vispiemērotāko ekipējumu Taviem piedzīvojumiem!

Lai labāk sagatavotos BK Kolka–Dubulti [136km 55h] 2019 pārgājienam, visiem dalībniekiem pieejama 20% atlaide pārgājiena ekipējumam veikalos Virsotne līdz pat 2. jūnijam!

Jānis Urtāns
Veikals Virsotne

Tūrismam un ekspedīcijām specializēts veikals ar vairāk nekā 10 gadus ilgu pieredzi ekspedīciju sagatavošanā, organizēšanā un vadīšanā visos pasaules kontinentos!

www.virsotne.lv