Virsotnes padomi

Dodoties pārgājienā, līdzi paņemtais ekipējums ir tas, kas palīdzēs sasniegt izvirzīto mērķi. Tas var būt vairāku nedēļu trekings Himalajos vai arī viegls pārgājiens tepat Siguldas takās.

Mūsuprāt, ir trīs galvenās pozīcijas, kurām jāpievērš pastiprināta uzmanība pirms dodies pārgājienā, un tās būtu: apavi, mugursoma, gulēšanas inventārs.

Apavu, mugursomas un gulēšanas inventāra izvēle nedrīkst būt sasteigta un lēmumiem jābūt pārdomātiem, savādāk piedzīvojums var pārvērsties pārdzīvojumā.

Šogad dodoties pārgājienā vairāk jāpiedomā pie siltākām drēbēm, kā arī lietus apģērba vai pončo, jo septembrī statistiski ir lielāka nokrišņu iespējamība nekā maijā, kas bija laiks, kad parasti norisinājās šis piedzīvojums.


Apavi Permalink

Apavi ir pirmā un svarīgākā pozīcija pārgājiena ekipējuma sarakstā. Kvalitatīvi un piemēroti apavi nodrošinās tavām kājām ilgstošu komfortu jebkuros laikapstākļos.

136 kilometru garajam izturības pārgājienam par visatbilstošākajiem uzskatāmi taku skriešanas apavi vai vieglie puszābaki (fast hike).

Taku skriešanas apavi Taku skriešanas apavi

Zemie trekinga zābaki Zemie trekinga zābaki

Taku skriešanas apavi būs vieglāki un labāk „elpojoši“, taču tiem ir ievērojamāki mazāka mitrumizturība nekā pārgājiena zābakiem. Būtiski ir atcerēties, ka, ejot pa pludmali, skriešanas apavos smiltis iekļūs daudz brīvāk nekā zābakos, un smiltis ir labs priekšnosacījums tulznām. Ja izvēlies zemos taku skriešanas apavus, iesakām tos papildināt ar smilšu bahilām, kas novērsīs smilšu nokļūšanu apavos.

Zemajos trekinga zābakos smiltīm iekļūt iekšā būs grūtāk, kā arī vēsā un slapjā laikā tajos būs patīkamāk. Puszābaki nodrošinās lielāku atbalstu pēdas daļā, kā arī balstīs potīti. Ja salīdzinoši nesenā laika periodā ir bijusi trauma potītei vai celim, tad puszābaki, vai pat kārtīgi trekinga zābaki būs labākā izvēle.

Zeķes. Apavi bez atbilstošas zeķes nespēs nodrošināt vajadzīgo komfortu un sviedru izvadi. Kvalitatīvas zeķes nodrošinās daudz mazāku iespējamību tikt pie tulznām. Par apaviem atbilstošo zeķu izvēli visu tev izstāstīsim, kad atnāksi ciemos, jo to izvēle iet roku rokā ar apavu izvēli.

Trekinga nūjas

Trekinga nūjas ir nenovērtējams palīgs pārgājienā. Izmantojot nūjas, ir mazāka slodze kājām, kā arī iešanas temps ir ātrāks nekā bez tām. Papildus nūjas atvieglo šķēršļu pārvarēšanu. Nūjas tev palīdzēs iet ātrāk un drošāk!

Ir pieejami dažādi nūju varianti plašā cenu diapazonā. Atceries, ka pārgājienu nūjas jāizvēlas atbilstoši augumam un svaram.


Mugursoma Permalink

Kvalitatīva mugursoma, kura ir piemērota pēc izmēra, plānotā svara somā, kā arī pareizi saregulēta, nodrošinās komfortu dodoties jebkurā piedzīvojumā.

Garajam piekrastes gājienam iesakam izvēlēties vieglā tipa mugursomas kuras ir paredzētas nesamajam svaram no 12kg līdz 15kg. Šādas somas klasiski ir pieejamas no 20-50 litriem. Protams var izvēlēties mugursomas, kas ir piemērotas lielākam svaram, kā arī lielāka tilpuma, bet jārēķinās ar to, ka ierasti lielās somas aizpildās, jo vienkārši ir vieta, kur kaut ko likt iekšā. Jāatceras, ka nereti liela daļa līdzpaņemto lietu ir liekas un netiek nemaz izmantotas.

Optimālie varianti Virsotnes mugursomu klāstā: Osprey Talon 33 kungiem un Osprey Tempest 30 dāmām vai Osprey Exos 38 kungiem un Osprey Eja 38 mugursomas dāmām.

Mugursoma


Gulēšanas sistēma Permalink

BK KOLKA ← DUBULTI [136km 55h] 2024 pārgājienā lielākā daļa dalībnieku mēģinās nakšņot. Pārdomāti izvēlēta gulēšanas sistēma ļaus atgūt spēkus un atjaunoties, lai ceļoties ar jaunu sparu varētu turpināt ceļu. Šogad, tā kā gājiens noris septembrī, gulēšanas sistēmai jāpievērš daudz vērīgāka uzmanība nekā iepriekšējos gājienos, kuri norisinājās maija paša nogalē.

Guļammaiss un paklājiņš

Telts, tents vai guļamtīkls

Telts nodrošinās vislielāko privātumu un gulēšanas komfortu, tomēr būs arī viens no dārgākajiem risinājumiem. Vieglās telts kopsvars būs ap 1,2kg, klasiskās ap 2,5kg.

Tents pasargās no vēja un lietus. Izvēloties tentu ir papildus jāpiedomā, kā aizsargāsies pret insektiem. Tenta viena no lielākajām priekšrocībām ir tā, ka to ļoti ātri var uzlikt uz pēc tam tikpat operatīvi sapakot un doties tālāk. Vieglie tenti būs svarā 400-600g, vienkāršāki ap 1kg.

Guļamtīkls (hamoks) sniedz labu gulēšanas komfortu, un ir salīdzinoši viegls (400–600g), bet, lai to izmantotu, nepieciešams atrast piemērotu vietu (koki un aizvējš), kā arī tas nesniegs patvērumu no lietus. Ja vēlies gulēt hamokā, iesakam to apvienot risinājumā ar tentu, kas pasargās no vēja un lietus. Kopsvars šādam komplektam būs līdzīgs kā vieglajai teltij.

Guļammaiss

Šogad pārgājiens norisināsies septembrī, līdz ar to jārēķinās, ka izteiktie vasaras guļammaisi ar komforta temperatūru ap +10°C nebūs labākais risinājums, kā tas bija līdz šim. Ieteikums būtu izvēlēties guļammaisu ar komforta temperatūru ap 0°C, tādā veidā nodrošinoties, ka arī vēsākā naktī būsi spējīgs kārtīgi izgulēties un atjaunot spēkus, lai turpinātu ceļu.

Optimālie guļammaisu varianti Virsotnes piedāvājumā: Marmot Micron 30 vai Marmot Trestles Elite Eco 30.

Paklājiņš

Lai cik laba būtu telts un guļammaiss silts, bez pienācīga paklājiņa sals tik un tā. Ir trīs veidu paklājiņi:

Putu paklājiņi – samēra lēts tūrisma paklājiņš, kas pildīs funkciju. Ļoti praktiska izvēle, jo gatavs lietošanai uzreiz, kā arī droši var pakļaut ārējas vides iedarbībai. Lielākais trūkums - salīdzinoši zemais komforts un lielais izmērs. Priekšrocība - svars un cena.

Piepūšamie paklāji ir paši mazākie pēc tilpuma, pieejami gan ar, gan bez siltinājuma. Ja vēlies iegūt maksimālo komfortu un kārtīgi izgulēties, tad noteikti šāda veida paklāji būs labākā izvēle, bet jārēķinās, ka maciņš patukšosies vairāk.

Pašpiepūšamie paklājiņi ir labs kompromiss starp putu un piepūšamo paklājiņu. Pašpiepūšamie paklājiņi būs pietiekami kompakti, kā arī spēs nodrošināt ērtāku gulēšanu nekā putu paklājiņi.


Bez trīs nozīmīgākajām ekipējuma daļām šogad vairāk uzmanības jāpievērš redzamībai dienas tumšajā laikā, lai tu labi redzētu, kā arī, lai tevi redzētu.

Pieres lukturis

Nāc ciemos uz kādu no Virsotnes veikaliem un mēs palīdzēsim izvēlēties tieši tev piemērotāko inventāru.

Lai labāk sagatavotos BK KOLKA ← DUBULTI [136km 55h] 2024 pārgājienam, visiem dalībniekiem pieejama līdz 20% atlaide pārgājiena ekipējumam veikalos Virsotne līdz pat 15.09.2024!

Andris Kursītis
Veikals "Virsotne"

Tūrismam un ekspedīcijām specializēts veikals ar vairāk nekā 15 gadus ilgu pieredzi ekspedīciju sagatavošanā, organizēšanā un vadīšanā visos pasaules kontinentos!

www.virsotne.lv